TRENINGI

Ali se dovolj zavedamo vseh vidikov tekmovalnosti…. 2.del

2. Za uspešno tekmovanje pri ekipah U15 do članskih ekip  se izbira “uspešne v igri” to so večinoma poslušni, fizično razviti (akceleranti) in ekipe so polne igralcev, ki so zelo obremenjeni z rezultati, kar pa pomeni da ne razvijajo svojega ustvarjalnega potenciala. Tisti ki pa so “talentirani” so pa velikokrat   preveč  obremenjeni in se od njih zahteva prevelika odgovornost za trenutni rezultat  in zaradi tega hitro padejo v povprečje. Rešitev je v mentalnem treningu, ki pa je na žalost še vedno večinoma “tabu”  tema.

3. Povsem jasno je da ekipe od U15 navzgor morajo imeti zelo velik tekmovalni naboj, saj so to ekipe od katerih se zahteva  čimboljši rezultat tudi in predvsem zaradi materialnih stimulacij, ki so večje če so boljši rezultati… to je tudi srž vsega tekmovalnega športa…

4. Velik problem je moralna napaka, ki se pojavi če trener opazuje svoje igralce brez čustev, kot da so opazovalni objekt.. torej igralec ni in ne more biti samo številka na igrišču…torej velikokrat trenerji nimamo predstavo kako hitro se lahko brezupno zaide v strokovni literaturi, ker jo je res veliko in predvsem je potrebno storiti 3 korake v smeri izboljšanja lastnega karakterja, če želimo narediti en korak  naprej v dojemanju igre, ki jo želimo izboljšati..

5. Nogomet se lahko pojmuje samo kot multiprofesionalen, interdisciplinaren  “podvig” glede na številne discipline in nepregledna raziskovalna vprašanja, ki jih sam nogomet zajema… kaj vse se dogaja in kaj  se je zgodilo v nogometu .. to v vseh podrobnostih ne spregledajo, ne vidijo niti pravi profesionalci.. žal pa trenerji prevečkrat  demostriramo znanje, ki sloni na slabo utrjenih trditvah in jih prej lahko damo na nivo osebnih ugibanj posameznega trenerja kot pa na nivo resnega raziskovanja…